• grywalność
  • grafika
  • dźwięk

Z grą Osmos po raz pierwszy zetknąłem się, gdy wyszła na komputery osobiste, w roku 2009. Pamiętam, że wciągnęła mnie bez reszty. Dalej można ją kupić m.in. na Steamie. W ramach niedawnej akcji humble bundle, o której informował Łukasz, płacąc niewielkie pieniądze ściągnąłem ją na telefon. Czy magia sprzed 3 lat została? Zdecydowanie tak.

Jak w to się gra?

Gra podzielona jest na kampanię, w której odkrywamy krok po kroku, różne aspekty mechaniki rozgrywki oraz na część „arcade”, gdzie podobnie jak np. w Angry Birds przechodzimy trudniejsze, pojedyncze plansze.

Jesteśmy małym żyjątkiem, składającym się z jednej komórki zawieszonej gdzieś w przestrzeni. Naszym głównym zadaniem jest wchłonięcie innych żyjątek, które są od nas mniejsze, przez co my stajemy się więksi. Odbywa się to przez tytułową osmozę, a więc gdy ścianki naszej komórki stykają się ze ścianką innej. Proste prawda?

Aby poruszać się w przestrzeni, klikamy obok naszego żyjątka. Trzeba jednak uważać, bo za każdym razem, gdy dotkniemy ekranu, część naszej komórki ubywa, przez co stajemy się mniejsi. Trzeba na to uważać, ponieważ zawieszone obok nas obce ciała również mogą nas wchłonąć, jeśli są większe od nas.

Osmos HD wprowadza podczas trwania gry dodatkowe urozmaicenia. Na niektórych planszach spotykamy żyjątka, które są bardzo agresywne i za wszelką cenę chcą nas pożreć. Zdarzają się też takie, które wytwarzają wokół siebie pole grawitacyjne, przez co wszystko wokół porusza się po ich orbicie. Poznajemy też anty-żyjątka (?), po kontakcie z którymi inne organizmy kurczą się.

Zasady nie są skomplikowane – trzeba uważać, żeby nie zostać wchłoniętym, a jednocześnie samemu rosnąć tak bardzo jak się da. Czasami jest jednak trudno zrealizować te proste cele, gdy jest się wrzuconym w niedogodne warunki, gdzie roi się od żyjątek większych od nas.

Aby ułatwić nam zadanie, twórcy gry wprowadzili możliwość przyspieszania i zwalniania czasu, po to aby czynności, które wymagają precyzji, dało się zrealizować. Główne skrzypce w rozgrywce odgrywa zaawansowana fizyka, która zwłaszcza na ostatnich etapach ukazuje kunszt twórców. Widać jak drobne ruchy naszej komórki powodują istotne różnice w trajektorii jej poruszania. Mimo, że często nasz organizm ginie, nie ma w tej grze ani trochę miejsca na frustrację. Wszystko przyjmujemy ze spokojem – przy Osmos HD można się naprawdę odprężyć.

Grafika w grze jest dość oszczędna jednak to właśnie taki a nie inny styl, nadaje jej odpowiedniego klimatu. Przede wszystkim jednak, na uwagę zasługuję muzyka. Ambientowe podkłady muzyczne nadają lekko marzycielski charakter rozgrywce. Równie dobre efekty dźwiękowe jeszcze bardziej wciągają gracza w świat drobnoustrojów.

Jeżeli nigdy wcześniej nie grałeś w Osmos HD, zdecydowanie powinieneś. Gra kosztuje niecałe 10zł w Markecie. Jeśli grałeś, no cóż, również zachęcam do ściągnięcia, jeśli chcesz mieć aplikację, która pozwala się odprężyć, a równocześnie wymaga odrobiny pomyślunku i precyzji.

logo-app
App Name
Hemisphere Games Inc

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

logo-app
App Name
Hemisphere Games Inc

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

Podobne artykuły

  • Amazing Alex – nowa gra twórców Angry Birds już do pobraniaAmazing Alex – nowa gra twórców Angry Birds już do pobrania Tytułowe Amazing Alex to nic innego jak szereg łamigłówek w stylu gier z serii Incredible Machine. Mówiąc krótko – na każdym z poziomów mamy misję do wykonania polegającą na takim ułożeniu […]
  • Toki ToriToki Tori Dzisiaj gra, która idealnie wpisuje się w klimat świąt wielkanocnych przede wszystkim za sprawą głównego bohatera kurczaka zbierającego jajka. Toki Tori pomimo słodkiej otoczki nie jest […]
  • Greedy SpidersGreedy Spiders Greedy Spiders jest tą z gier, którą jedni pokochają a drudzy znienawidzą. Za co? Za to, że rozgrywka potrafi nieźle wciągnąć i będziemy grać dalej mimo tego, że gra przez swój wysoki […]
  • Zobacz jak powstawała polska gra Sokoban Garden 3D!Zobacz jak powstawała polska gra Sokoban Garden 3D! Nazywam się Izabela Latak i należę do maluteńkiego studia Kivano, które zajmuje się tworzeniem gier dla systemu Android. Nasze studio jest z kategorii mikro-maluteńkich: mamy jednego […]
  • Jaki poker na Androida?Jaki poker na Androida? Kto gra w karty ten ma łeb obdarty? Niekoniecznie, nie musimy przecież od razu grać na pieniądze 😉 Gra w pokera może być równie satysfakcjonująca w zabawie przy użyciu „wirtualnej” kasy. […]
  • Najbardziej świńska gra na świecie?Najbardziej świńska gra na świecie? Zupełnie nowa produkcja Bad Piggies, prosto od twórców Angry Birds, pojawi się już 27 września na Androidach, iOS oraz komputerach PC oraz Mac. Czym jest Bad Piggies? Przede wszystkim grą […]