• grywalność
  • grafika
  • dźwięk

Inertia oznacza bezwładność. I właśnie bezwładność jest tematem przewodnim, bardzo ciekawej platformówki Inertia: Escape Velocity HD.

W grze wcielamy się w postać poszukiwacza kosmicznych śmieci – Hermesa. Nasz bohater jest opancerzony w specjalny strój, który umożliwia mu wyłączenie grawitacji wokół niewielkiego pola wokół siebie. Dzięki temu jest w stanie wykorzystać prawa fizyki, aby przemierzać w locie większe i mniejsze odległości.

Gra oferuje nam ponad 30 plansz, pogrupowanych podobnie jak np. w Angry Birds. Podobnie jak w Angry Birds rozgrywka oparta jest głównie na rozbudowanym modelu fizycznym, tyle że w Inertia: Escape Velocity HD jest ona nieporównywalnie bardziej zaawansowana i poszerzona o wiele różnych możliwości.

Na każdej planszy mamy do zebrania porozrzucane części naszego statku, który się rozbił . Poziom kończy się, gdy dotrzemy do dużego czerwonego kawałka statku. Droga do niego jest jednak nie taka prosta jak się może wydawać. Hermes musi wykorzystywać w odpowiedni sposób możliwości swojego stroju. Gra oprócz tytułowej bezwładności wprowadza do rozgrywki kilkanaście różnego rodzaju utrudnień. Pojawiają się pola grawitacyjne, które nas odpychają lub przyciągają, specjalne wyrzutnie, które przyspieszają nasz lot, pola siłowe, które możemy przebić nabierając odpowiedniej prędkości. Ponadto musimy wykorzystywać ściany, które przyspieszają lub spowalniają ruch, unikać lepiących ścian, które kończą nasz lot oraz pól energetycznych, które cofają nas do ostatniego checkpointa.

Sterowanie w grze jest dość intuicyjne, pod warunkiem, że nauczymy się podstawowych zasad. Główną rolę odgrywa przycisk skoku i włączania pola anty-grawitacyjnego – to właśnie tym przyciskiem mamy wpływ na właściwości fizyczne pancerza. Gra jest dość wymagająca i trzeba złapać odpowiedni timing, żeby przejść dany etap. Trzeba być maksymalnie precyzyjnym, co nie zawsze jest łatwe. Układ przycisków możemy sobie wybrać z menu – ja grałem na domyślnych i szło mi całkiem nieźle.

Każdy poziom możemy wymaksować poprzez zebranie wszystkich części statku oraz przejście poniżej zadanego czasu. Na szczęście oba osiągnięcia nie muszą być ustanowione za jednym razem – było by to po prostu niemożliwe.

Inertia: Escape Velocity HD nie jest co prawda tak grywalna jak Super Mario Bros., ale daje radę. Nie wciąga totalnie gracza, może dlatego, że czasami układ przeszkadzajek jest tak wydumany, że człowiek musi chwilę od niej odpocząć jeśli nie chce się nadmiernie zdenerwować 🙂 Jako wypełniacz wolnego czasu sprawdza się natomiast znakomicie.

Grafika stoi na bardzo wysokim poziomie. Gra jest w pełni trójwymiarowa, ale rozgrywka dzieje się tylko w 2D. Zarówno pierwszy jak i drugi plan jest szczegółowy, a uwagę zwraca bardzo ładne oświetlenie poziomów. Wszystkie efekty wyglądają odpowiednio “kosmicznie” i są bardzo dobrze wykonane. Dźwięk jest również przyjemny dla ucha. W tle przygrywa ambientowa muzyczka, a odgłosy towarzyszące naszym działaniom zgrywają się z całością.

Inertia: Escape Velocity HD jest naprawdę dobrą platformówką, która świetnie się prezentuje. Jeśli ktoś ma ochotę na bardziej zmuszającą do myślenia rozgrywkę niż Angry Birds, ale zarazem absorbującą nasze zwinne palce – to jest strzał w 10. Efekt psuje trochę dość wygórowana jak na platformówkę cena i fakt, że za dodatkowe (jeszcze trudniejsze) poziomy trzeba dodatkowo płacić.

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app