• grywalność
  • grafika
  • dźwięk

Już sam tytuł gry wywołuje spore kontrowersję. TibiaME to gra bardzo specyficzna dla swojego gatunku. Gra którą, albo się polubi, albo znienawidzi, tak jednym zdaniem mógłbym opisać pierwszą myśl po zalogowaniu na serwer.

Mamy tu do czynienia z grą MMORPG, która nie ukrywam, choć jest darmowa, to mówiąc wprost zapłacić trzeba. Co do sposobu płatności, użytkownik dostaje wolną rękę. Do wyboru mamy opcję premium, gdzie dostajemy od razu wszystkie profity, lub kupienie waluty w grze – tzw. Platyn, za które kupimy przyśpieszony exp, portale do szybszego przemieszczania, czy też dodatki do naszej postaci. Sklepik z platynami nie daje nam praktycznie żadnej przewagi nad innymi graczami, jednak jak by nie patrzeć przyśpiesza wielokrotnie nasz czas rozgrywki i daje nowe możliwości. Platyny to też zaleta. To jedyny sposób, w jaki możemy spokojnie zmienić nick naszej postaci, co do nie dawna było niemożliwe.

TibiaME
TibiaME

W grze czuć prawdziwy klimat starszych gier RPG, gdyż jedyną sensowną metodą na zdobywanie doświadczenia jest tzw. „grind”, czyli bicie potworów za które dostajemy exp i zdobywamy kolejne levele. Czasem wypadnie także jakiś przedmiot, który możemy sprzedać innym graczom w „trade house” Jak w wielu grach MMO są tu także questy, które swoim rozbudowaniem nieraz łączą w ciekawy sposób fabułę z rozgrywką. Jest to bardzo dobra alternatywa i odskocznia od całodobowego expienia, a chwile kiedy idziemy z kilkoma osobami by rozwiązać zagadkę są później bardzo dobrze wspominane.

Ogromną zaltą gry jest to, że tak samo jak i “Moda na sukces” – ta nigdy się nie kończy. Nie ma tutaj ustalonego maksymalnego level-a. W zależności od tego jak długo gramy i ile czasu spędzamy w grze tak dobrze nasza postać będzie rozwijana, ale nie myślcie przypadkiem, że w pół roku bedziecie pierwsi na serwerze… Jest to po prostu niemożliwe.

Po ostatnich zmianach, na serwerach można spotkać dużą liczbę Polaków. Szczególnie polecanym przeze mnie jest tu world 7, gdzie spotkamy najbardziej doświadczonych graczy. Nie brakuje także tzw. Brunejczyków, zazwyczaj będących w młodym wieku i lubiących doprowadzać nas do szału 😉

TibiaME
TibiaME

Świat gry jest ogromny. Jest tak wielki, że samo przejście większości, zajmie nam kilka miesięcy, a nawet jeśli tego dokonamy, wejdzie kolejny update z kolejną wyspą. Forum gry tętni życiem, jednak polskich rozmów tam generalnie nie uświadczymy. Komunikacja jest bardzo przyjemna, możemy wysyłać listy, pisać na czacie czy też na forum. Możliwe jest założenie Gildii, dodawanie graczy do „friend listy”, a to i tak nie wszystko…

Warto tutaj wspomnieć o systemie PVP, który jakby bardzo mi się spodobał. Jeżeli chcemy zabić innego gracza musimy udać się na wyznaczoną do tego celu arenę. Są areny na których nie tracimy kompletnie nic podczas śmierci, ale są też takie na których smierć oznacza 10% utraty doświadczenia, oraz bardzo czesto 1 przedmiot z naszego plecaka. Tu przewagę mają gracze premium, gdzie śmierć zabiera im 5% doświadczenia. Czy to mało? Taka śmiarć oznacza dla wysokopoziomwej postaci dwa tygodnie odrabiania, więc emocje podczas walki są ogromne.

Co ciekawe nie możemy zabić innego gracza normalnie podczas bicia potworów. Możecie uważać to za wadę, ale ja mogę wam zagwarantowac, że sporadycznie zdarza się, że ktoś wam „przeszkodzi”. Bardzo ciekawe jest to, że osoba „pomagająca” innym bardzo szybko kończy grę, gdyż zostaje potem nękana przez wszystkich. Ale nie odchodźmy od tematu. Sama gra poza androidem działa również na innych platformach; tj: java, symbian (v2,v3, v5), czy BlackBerry. Możliwa jest także gra wprost przez przeglądakę internetową. Wersja na Androida została chyba najbardziej skopana ze wszystkich. O ile można grać, są ładne animacje i dźwięki (które przy dłuższej rozgrywce stają się monotonne), to samo okno gry zajmuje ½ ekranu, a reszta to niepotrzebne przyciski, mapa i nasz ekwipunek. Dodatkowo nie można wyłączyć w żaden sposób rotacji ekranu, co nieraz może nam dokuczać. Grafika gry jest moim zdaniem przyjemna dla oka, aczkolwiek wydaje mi się zbyt dziecinna.

Na szczęście samo sterowanie jest bardzo wygodne i przystosowane do dotykowych ekranów, dzięki czemu nawet wielogodzinna rozgrywka nie jest aż tak męcząca. Mimo swoich niedociągnięć gra kusi wielona zaletami. Ogromny świat w TibiaME i wiele możliwości sprawia, że grę muszę wam polecić. Pozycja jest obowiązkowa dla fanów gier RPG, których nudzą już kilkugodzinne i schematyczne produkcje. Ciągłe aktualizacje, historia i wsparcie sprawaiją, że koło tej gry nie można przejść obojętnie.

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app