• grywalność
  • grafika
  • dźwięk

Konami głównie znane z gier na konsole wkracza na Android Market i to w jakim stylu – dostajemy jedną z najlepszych piłeczek PES 2011 Pro Evolution Soccer! Gra nie jest jakąś ubogą wersją mającą sprzedać się na fali popularności marki PES lecz świetnym portem ze stacjonarnych konsol. Szczegóły poniżej…

Po pobraniu gry (około 50MB) wita nas typowo przejrzyste PES’owe menu główne w którym znajdziemy następujące opcje do wyboru:

  • quick match – szybki mecz losowo dobranymi klubami lub reprezentacjami narodowymi
  • exhibition – pojedynczy mecz gdzie wybieramy jakim klubem czy reprezentacją chcemy grać, dobieramy przeciwnika, stroje i inne
  • uefa club competitions – walczymy w rozgrywkach Ligi Mistrzów i Ligi Europejskiej
  • league-cup – rozgrywamy cały sezon swoją ulubioną drużyną lub różnego rodzaju turnieje np. Puchar Anglii czy Konami Cup (gdzie możemy samodzielnie ustawić wszystkie opcje)
  • training – ćwiczymy swoje umiejętności w meczu czy strzelaniu rzutów karnych
  • gallery – podziwiamy zdobyte puchary czy zapisane podczas meczu powtórki.

Po wybraniu odpowiedniego trybu gry przechodzimy to meczu, który dzięki świetnej grafice i prostemu sterowaniu dostarcza mnóstwo rozrywki!

Dostępne 3 typy sterowania są świetnie dopasowane do możliwości dotykowych ekranów i nie przysparzają problemów. W jednej z konfiguracji zawodnikiem możemy sterować nawet akcelerometrem co o dziwo się nawet sprawdza, podanie i strzał to krótkie lub dłuższe dotknięcie ekranu.

Grafikę można długo chwalić gdyż nie było do tej pory ładniejszej gry piłkarskiej a dodatkowe efekty jak opady deszczu czy śniegu dodają grze uroku. Miłym dodatkiem jest możliwość oglądania z dowolnego kąta, nachylenia powtórek a następnie możliwość ich zapisania w galerii. Animacja zawodników jest płynna i nie odstrasza swą sztucznością.

Dźwięki mimo, że nie są jakiejś super jakości  – spokojnie wystarczają do tego typu gry. Z pewnością wszyscy zauważą brak komentarza, który (pewnie mimo znacznego zwiększenia ilości MB do pobrania) powinien być dostępny w każdej grze piłkarskiej.

Rozgrywka mimo uproszczonego sterowania pozwala na wykonanie większości typowo piłkarskich ruchów: krótkie i długie podanie, podanie piętą, podanie na wolną pozycję (rysujemy linię na boisku), strzał i wiele innych.

Jedną z nielicznych wad PES 2011 jest brak pełnej licencji na kluby czy nazwiska piłkarzy. Jak to w każdej piłce od Konami znajdziemy takie fikcyjne kluby jak Man Red i inne. Fani polskiej piłki również będą czuć się zawiedzeni gdyż w grze nie ma żadnego z klubów ekstraklasy. Mimo wszystko ilość dostępnych drużyn klubowych jak i narodowych jest zbliżona do wersji z konsol stacjonarnych.

Warto również wspomnieć o licznych opcjach konfiguracji meczu: czas trwania, poziom trudności, warunki pogodowe czy nawet wybór jednej z kilkunastu futbolówek jaką gramy. Możemy także przeprowadzać zmiany zawodników czy zmienić formację całej drużyny. Dostępnych opcji jest mnóstwo więc każdy fan piłki nie będzie zawiedziony.

Podsumowując gorąco zachęcam do ściągnięcia bo lepszej piłki nożnej na Androida nie ma i z pewnością przynajmniej do przyszłego roku nie będzie. Polecam!

Aktualizacja: Konami usunęło z Android Market PES2011 więc poniższy link prowadzi do PES2012

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app