• grywalność
  • grafika
  • dźwięk

Już od pierwszych minut rozgrywki można zauważyć, że Shadow Guardian HD to po prostu kopia znanej z PlayStation gry Uncharted. Ale jak ściągać to od najlepszych, co Gameloft coraz częściej wykorzystuje przy produkcji kolejnych swoich gier.
W Shadow Guardian HD wcielamy się w poszukiwacza przygód Jasona Calla, który to już od samego początku znajduje się w dość kłopotliwej sytuacji. Podczas przesłuchiwania naszego bohatera przez tajemniczego złoczyńcę wspominamy kolejne etapy naszych niedawnych podróży. Odwiedzimy miejsca takie jak Indonezja, świątynie w Egipcie czy Indiach a także śnieżne przestrzenie na Antarktydzie. Każdy z siedmiu poziomów jest całkiem rozległy i na jego ukończenie potrzeba niecałej godziny, co jest naprawdę niezłym wynikiem jak na gry na platformy mobilne.

Rozgrywka jest niemalże kalką tego co widzieliśmy w Uncharted, czyli strzelamy do wrogów, wspinamy się po budowlach, szukamy skarbów. Walka z wrogami polega głównie na chowaniu się za przeszkodami i strzelaniu do adwersarzy z pomocą jednej z kilku dostępnych broni (pistolet, uzi, strzelba, snajperka, bazooka i inne). Możemy tu zarówno skorzystać z automatycznego celowania jak i sami dokładnie mierzyć poruszając palcem po ekranie. Gdy wróg jest blisko mamy doskonałą okazję by rozpocząć walkę wręcz, która to całkiem nieźle wygląda bo ataków jest kilka w zależności od konkretnego oponenta. Na każdym z poziomów spotykamy sekcje podczas których skaczemy po pobliskich budynkach, roślinach. Podczas takiej wspinaczki kamera przeważnie automatycznie obraca się w kierunku kolejnego skoku co znacząco ułatwia pokonywanie przeszkód. Te niekiedy się łamią czy burzą by podnieść nam jeszcze bardziej poziom adrenaliny 😉

Każdy poziom to kolejne skarby do odszukania i nowe łamigłówki. Niektóre z cennych przedmiotów są poukrywane, lecz większość ładnie się błyszczy i dotarcie do nich nie stanowi większego problemu. Łamigłówki są niestety niezwykle typowe i nie ma szans by na którejś z nich się zaciąć. Przeważnie wystarczy przesunąć jakieś przedmioty, gdzieś strzelić itp. Zdecydowanie brakuje w nich wyzwania czy jakiegoś nowego, świeżego pomysłu.

Oprawa graficzna tak samo jak w przypadku Uncharted tak i tu jest świetna. Poziomy są bardzo plastyczne i ciekawie zaprojektowane a ich odkrywanie na prawdę sprawia frajdę. Jedyne do czego można się przyczepić to tekstury, które są nieco rozmazane co szczególnie jest widoczne na zbliżeniach kamery. Ale jako całość trzeba przyznać, że oprawa robi spore wrażenie w porównaniu z innymi grami na Androida. Gameloft idąc z duchem czasu także i w Shadow Guardian HD umieścił kwestie mówione wszystkich pojawiających się w grze postaci, co jeszcze bardziej podnosi jakość odbioru tej gry.

W ostatnich tygodniach Gameloft wydał kilka na prawdę rewelacyjnych gier jak Fast & Furious 5: Official Game HD czy Starfront: Collision HD. Każda z nich jest jedną z najlepszych w swoim gatunku a Shadow Guardian HD potwierdza, że na polu przygodowych gier akcji nie ma sobie równych. Zdecydowanie polecam wszystkim fanom Uncharted i Tomb Raidera.