• grywalność
  • grafika
  • dźwięk

Draw Something w swoich zasadach jest grą prostą do bólu, dlatego recenzja również nie będzie rozbudowana. Gra przypomina tradycyjne kalambury, gdzie jedna osoba rysuje hasło, a druga musi odgadnąć co to jest. Mimo prostoty, miałem przez nią wyjęte 2 dni z życia i częste wizyty na internetowych słownikach angielskiego. Przekonajmy się cóż to takiego jest.

Rysujemy!

Zaczynamy od logowania. Możemy to zrobić na 2 sposoby, za pomocą maila lub konta na facebooku. Ja wybrałem to pierwsze, żeby przypadkowo nie zaśmiecać sobie tablicy. Drugi krok, to stworzenie gry. Jeśli mamy już znajomych, którzy tak jak my grają w Draw Something, możemy ich wyszukać po mailu lub nicku. Prawdziwą frajdą jest jednak wybrać opcję “random”. Gra losuje nam wtedy przeciwnika spośród milionów na całym świecie. To właśnie element przypadku, rywalizacja z nieznajomym Chińczykiem, albo anonimową Brazylijką sprawia największą frajdę.

Gdy zaczynamy naszą turę, gra wyświetla nam 3 hasła do wyboru, które będziemy musieli narysować. Hasło proste za 1 monetę, to zwykle podstawowe słowa, typu “kwiatek”, “ręka”, “noga”. Hasła za 2 monety, potrafią być bardziej skomplikowane, gdzie czasem trzeba sięgnąć do słownika. 3 monetowe frazy, to zwykle postać z filmu, sportowiec lub nazwa jakiegoś zespołu. Po wyborze hasła, rysujemy je palcem po ekranie. Ważne żeby nasz telefon miał w miarę czuły ekran dotykowy, żeby narysować jakieś istotne szczegóły. Mając w domu Xperię X10 i SGSa zdecydowanie czuć różnicę w precyzji na korzyść tego drugiego.

Po skończeniu naszego dzieła wysyłamy je przeciwnikowi, a ten próbuje odgadnąć jego znaczenie. Potem przesyła nam swój rysunek i tak w kółko. Hasło zgadujemy wpisując litery spośród puli u dołu ekranu. Gdy prawidłowo zgadniemy hasło, zarabiamy wspomniane monety, które pozwalają nam dokupić dodatkowe kolory pędzla oraz bomby. Za pomocą bomb możemy zrobić dwie rzeczy: jeśli nie znamy hasła, bomba usuwa nam kilka niepotrzebnych liter lub gdy hasła do narysowania są dla nas za trudne bomba pozwala nam wylosować inne.

Po tych słowach pewnie już się domyśliliście, że obowiązującym językiem w Draw Something  jest angielski. Bez znajomości choćby podstaw tego języka, zabawa w Draw Something będzie po prostu niemożliwa.

Interfejs

Draw Something oferuje nam naprawdę bazowe możliwości rysowania – nie mamy tu wielu opcji znanych z androidowych programów do rysowania. Do dyspozycji twórcy oferują nam pędzel o 4 grubościach, gumkę i 4 kolory. Można też ikonką kosza wymazać cały rysunek. Zapewniam was, że taki mizerny arsenał możliwości w zupełności wystarczy, żeby się naprawdę dobrze bawić.

Gra wciąga – wielokrotnie łapałem się na tym, że przerywałem swoją zarobkową pracę, bo zobaczyłem powiadomienie o rysunku, który ktoś mi przesłał. Grając z ludźmi z całego świata, z różnych stref czasowych możecie otrzymywać nowe rysunki, o każdej porze dnia i nocy. Co ciekawe, mimo różnic kulturowych, nagle okazuje się, że jako ludzie jesteśmy do siebie bardzo podobni. Nie ma problemu ze zgadywaniem haseł w stylu “Hulk”, “Pokemon”, “Hermione”, czy “Werewolf”. Oczywiście zdarzają się przypadki, gdzie ludzie idą na łatwiznę i po prostu rysują litery zgadywanej frazy, ale takie postaci szybko usuwałem z listy – nie o to chodzi w tej zabawie.

Gra jest dostępna za darmo i mimo, że po tygodniu słowa zaczynają się powtarzać, nie mam jeszcze ochoty na kupienie pełnej wersji, w której mamy 1000 dodatkowych słów i brak irytujących reklam. Zastanowię się jednak nad tym, gdy powtarzalność haseł będzie bardziej dokuczliwa. Zachęcam więc do ściągnięcia i wypróbowania aplikacji. Jest weekend, więc nie zawalicie szkoły czy pracy 🙂

Garść porad od prowadzącego:

– losując nowych przeciwników, czasem trafiamy na takich, z którymi nie chcemy grać. Aby usunąć gracza z listy musimy przejechać palcem w prawo lub w lewo przy jego nazwie. Wtedy zamiast przycisku “play” pojawi się “delete”, a u przeciwnika napis “game over”

– jeśli nie chcemy tracić bomb na losowanie nowych haseł podczas wyboru, wystarczy wyjść z aplikacji, a następnie uruchomić ją ponownie – będziemy mieli nowy zestaw do wyboru

– po zakończonej rundzie możemy wpisać komentarz dla drugiej osoby, wystarczy tapnąć w pole tekstowe u dołu ekranu. Trzeba się jednak spieszyć, bo jest widoczny tylko kilka sekund

– opcja “nudge” służy do “szturchnięcia” osoby, którą mamy na liście ale dawno z nami nie grała. Zwykle oznacza to jednak, że taka osoba zmieniła konto lub usunęła aplikację z telefonu

– jeśli hasło jest naprawdę trudne można użyć ikonki kosza, żeby ułatwić sobie zadanie, np. rysujemy pierwszą część hasła, które oznaczamy “1.”. Klikamy kosz, zeruje nam się ekran i wtedy rysujemy kolejne elementy frazy “2.”, “3.”, itd.

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app