• grywalność
  • grafika
  • dźwięk

Premiera Szybkich i Wściekłych 5 jeszcze w Polce nie miała miejsca ale już dzisiaj możemy pograć w wyścigi oparte na filmowej licencji. Przeważnie tego typu gry mają za zadanie jedynie sprzedać się na fali popularności filmu ale w tym przypadku jest zupełnie inaczej. Śmiem nawet twierdzić, że Fast & Furious 5: Official Game HD jest lepsze od Asphalt 6.

Jak przystało na grę na licencji filmu spotykamy się tutaj z bohaterami Fast & Furious 5. Fabuła prezentowana jest między kolejnymi rozdziałami za pomocą (prawdopodobnie) kadrów z filmu okraszonych filtrem nadającym im nieco komiksowy styl. Trzeba przyznać, że prezentuje się to bardzo ładnie. Gameloft stopniowo wprowadza do swoich gier dubbing postaci, więc pojawiające się napisy są czytane przez odpowiednich lektorów., kto wie być może są to nawet aktorzy wcielający się w bohaterów z filmu.

W grze znajdziemy standardowe tryby rozgrywki jak kariera, szybki wyścig czy multiplayer (do 10 graczy). Karierę podzielono na 10 rozdziałów podczas których zwiedzimy m.in. Rio de Janeiro, Hong Kong czy Dominikanę. Tutaj wyłania się największa zaleta gry – fantastycznie wykonane trasy oferujące rozjazdy, skróty a także atrakcje rodem ze Split Second! Mowa oczywiście o dewastacji fragmentów tras, niekiedy są to kontenery spadające z dźwigów, samochód przebijający barierkę autostrady czy wybuchające auta. Szczerze mówiąc to nie spodziewałem się, że tak szybko zobaczymy takie fajerwerki w grach na smartfony 🙂 Gdybyśmy jednak nie zdążyli ominąć jakiejś przeszkody możemy przewinąć wstecz wyścig o kilka sekund.

Kolejną nowością w rozgrywce są zawody w drifcie. W porównaniu do Asphalt 6 sterowanie zostało znacznie ulepszone i teraz mamy na prawdę dużą kontrolę nad poślizgami. Można wręcz odczuć kiedy jesteśmy blisko zakręcenia bączka a to pozwala nam w odpowiednim momencie wykonać zdecydowaną kontrę. Do driftów polecam zmienić sterowanie na to z dotykową kierownicą a nie akcelerometrem. W Fast & Furious 5 nie zabrakło również dragów, podczas których bawimy się w jak najlepszą zmianę biegów. Tak więc jest to szybki, przyjemny typ wyścigów. Są także znane z każdej ścigałki zwykłe wyścigi z naszymi konkurentami oraz time triale gdzie pędzimy by dotrzeć na metę przed czasem. Z kolei dla fanów rozwałki na torze przygotowano wyścigi Elimination, gdzie naszym celem jest rozbicie aut kilku naszych oponentów.

Teraz kilka słów o samochodach jakimi pośmigamy. Cieszy mnie, że pojeździmy najnowszym Dodgem Challengerem i Chargerem oraz ich kilkoma starszymi wersjami ale niestety więcej licencjonowanych aut w grze nie zobaczymy. Szkoda, gdyż już same nazwy pozostałych pojazdów po prostu śmieszą – GuttZilla TripleTurbo czy Cranky MJ4F… Całe szczęście, że przynajmniej kilka z nich ma całkiem niezły design nadwozia doskonale wpisujący się w klimat Szybkich i Wściekłych. Wozy możemy ulepszać dokupując pakiety zwiększające osiągi lub dokładające nowe zderzaki czy spojlery. Dodatkowo przed każdym z wyścigów w karierze możemy wybrać jedną z dopałek dostępnych na czarnym rynku np. redukcja prędkości dwóch losowych konkurentów czy podwójna ilość punktów zdobywanych podczas driftu.

Podsumowując zabawy w Fast & Furious 5: Official Game HD jest całkiem sporo a jej zróżnicowanie i ulepszenie w stosunku do poprzednich ścigałek Gameloft powoduje, że rozgrywka wciąga na maksa. Świetna grafika, wiele smaczków jak odbijające się w autach otoczenie czy niezwykle zróżnicowane i plastycznie wykonane trasy powodują, że pomimo nielicznych wad gra wyróżnia się nie tylko na tle innych produkcji opartych na filmowej licencji ale bije na głowę hity pokroju Asphalt 6.