Dzisiaj przedstawiam wam dwie gry “studia” Captain Games. Należą one do elity gier na Androida, są marką samą dla siebie. To najlepsze produkcje jakie znajdziecie na smartfonach w swoich kategoriach. Panie i panowie, oto: Realisic Summer Sports oraz EnviroBear 2010. Pierwsza z nich to symulator sportów letnich (a Igrzyska Olimpijskie za pasem, więc warto się przygotować). Drugi to najlepszy symulator niedźwiedzia prowadzącego samochód po lesie. Grajmy więc!

Zawartość

Obie gry mają bardzo wiele do zaoferowania i biją na głowę resztę konkurencji pod względem różnych opcji i pokładów gameplaya. W RSS przyjdzie nam się zmierzyć z kilkudziesięcioma dyscyplinami sportów letnich. Poznamy między innymi tajniki pływania, rzutu oszczepem, podnoszenia ciężarów, itp. Niektórzy użytkownicy tej gry raportują, że zrzucili wiele kilogramów podczas wykonywania zadanych czynności. Inni rzucili uprawianie sportów w ogóle, ponieważ ten symulator jest lepszy niż rzeczywistość. Grać możemy samemu (z komputerem) lub do 3 znajomych turami, jak w klasycznym Decathlonie na C64. Jeśli wybierzemy pierwszą opcję będziemy musieli się zmierzyć z nogą, galaretą i bliżej nie określonym czymś. Możemy również wybrać państwo z jakiego pochodzi zawodnik lub je wygenerować, podobnie jak flagę. Mamy więc wiele możliwości. W trybie praktyki staramy się opanować zasady w danej dyscyplinie. Przypomina to prawdziwy trening na bieżni czy na basenie, tyle że jest znacznie bardziej intensywny. Gdy już znamy podstawy, możemy przystąpić do trybu kariery, podczas którego zdobywamy medale. Na koniec sumują się one, tworząc ranking.

Realistic Summer Sports
Enviro-Bear2010

EB2010 z kolei jest symulacją niedźwiedzia, który podróżuje samochodem po lesie. Aby przetrwać do następnej wiosny musi wystarczająco się najeść, znaleźć odpowiednią pieczarę i zapaść w zimowy sen. Ma na to tylko około 5 minut, ponieważ po tym czasie przychodzi zima. Kluczowe jest tu zbieranie pożywienia, żeby ją przetrwać. Aby zgromadzić wystarczającą warstwę tłuszczu, musimy szybko się nażreć odpowiednią ilością ryb i malin, a przy tym uważać na wredne borsuki i osy.  Całość wymaga kilkanaście godzin przygotowań, planowania i wyliczeń. Podczas gry najlepiej mieć przy sobie kalkulator, żeby na bieżąco obliczać jak dużo ryb i malin trzeba zjeść, aby spokojnie przetrwać zimę. Jazda po lesie nie jest prosta, ponieważ musimy omijać roślinność, inne samochody i różnorodne naturalne przeszkody. A z roku na rok jest trudniej, ponieważ albo brakuje ryb, albo las się staje się bardziej gęsty, albo samochód dostaje turbo i jeszcze trudniej nim sterować, albo mamy jeszcze bardziej ograniczony czas.

Werdykt: remis (obie gry są wypełnione zawartością po brzegi)

Gameplay

W RSS każda z dyscyplin rządzi się swoimi prawami, jednak z grubsza wszystko polega na tym, że sterujemy naszą postacią na zasadzie sprężyny przytwierdzonej do jej ciała. Czasami mechanizm sprężynowy jest przyczepiony do sprzętu, który wykorzystuje się podczas danej dyscypliny. Przykładowo podczas skoku o tyczce sprężyna przyczepiona jest do tyczki, a gdy podnosimy ciężary do sztangi. Gra nie wybacza błędów, mamy tylko jedno podejście na każdą dyscyplinę. Niestety nie ma samouczka jak wykonywać poszczególne czynności, dlatego, jak w życiu, praktyka czyni mistrza. Gwarantuję, że gdy opanujecie daną dyscyplinę sportu nie będziecie mieli sobie równych na w-fie i za 4 lata możecie startować na prawdziwej Olimpiadzie.
Grać można również ze znajomymi, wtedy każdy gracz po kolei uczestniczy w danym wydarzeniu. Gra świetnie sprawdzi się na przerwie w szkole lub na mocno zakrapianej imprezie (to ostatnie przetestowane przez autora). Ubaw jest po pachy. A przy tym człowiek spala zbędne kalorie. Po 2 – 3 sesjach masa ciała znacznie spada, mięśnie wychodzą spod zwałów tłuszczu, użytkownik rzuca nałogi i czuje się jak młody bóg.

Realistic Summer Sports
Enviro-Bear 2010

EB2010 oferuje zgoła inną rozgrywkę. Gra przenosi nas do wnętrza auta przypominającego naszego poloneza. Za pomocą niedźwiedziej łapy sterujemy samochodem, a nie jest to zadanie proste. Twórcy znakomicie oddali kłopoty, które ma niedźwiedź za kółkiem. Widać, że wcześniej wykonali głęboką psychoanalizę zwierzęcia, zanim wydali grę. Aby się rozpędzić musimy wcisnąć pedał gazu, następnie płynnym ruchem zmienić bieg. W międzyczasie musimy łapać ryby oraz maliny i dbać o to, żeby trafiły do naszego żołądka. W lesie nie jesteśmy sami. Inne wredne niedźwiedzie perfidnie chcą zwinąć nam jedzenie sprzed nosa. Podczas jazdy musimy omijać drzewa i krzewy, dbać o to aby nie zderzyć się z głazem, bo jego odłamki wpadają do auta zasłaniając widok. Oprócz tego trzeba usuwać z kokpitu wpadające borsuki i osy. Grając w tą produkcje serce bije jak oszalałe, ponieważ czas nieuchronnie zbliża nas do zimy. Trzeba więc wytężyć wszystkie zmysły, aby dobrze się do niej przygotować. Trzeba dodać, że przyjście zimy oddane jest w niezwykle realistyczny sposób. Podobnie twórca gry przyłożył się do fizyki zarówno samego samochodu (podobno system bierze pod uwagę 143 podzespoły auta), ale również wszelkich obiektów, które znajdują się wewnątrz. Nie widziałem, w życiu lepszej symulacji kokpitu samochodu. Mam dla was jeszcze jedną ważną radę dotyczącej samej gry: gdy znajdziecie w lesie białego muchomora, nigdy przenigdy go nie jedzcie!
Niestety gra nie pozwala na multiplayer.
Werdykt: remis (mimo braku multiplayera w EB2010, gameplay jest równie wciągający co RSS)

Oprawa

Obie gry to klasa sama w sobie jeśli chodzi o oprawę audiowizualną. W RSS dwuwymiarowa grafika jest niezwykle szczegółowa. Łatwo rozróżnić kończyny zawodników, można nawet wyobrazić sobie grymas na ich kwadratowych twarzach podczas wykonywania bardziej absorbujących czynności.

Realistic Summer Sports
Enviro-Bear 2010

EB2010 prezentuje się jeszcze lepiej. Świetnie oteksturowane wnętrze samochodu pozwala wczuć się w klimat. Pysk niedźwiedzia i jego łapa wyglądają jak żywe, podobnie jak elementy otoczenia, które są w pełnym 3d. Muzyka i dźwięki to czysta poezja. Mogę to porównać jedynie do soundtracków Johna Williamsa, choć myślę, że pewne motywy przebijają jego twórczość. Nie mówię już o zastosowaniu najnowszych shaderów proceduralnych, które sprawiają, że mimo modeli High Poly, wszystko wygląda jak wyjęte z ery C64, Atari i ZX Spectrum.

Werdykt: remis

Podsumowanie

Tych produkcji po prostu nie może zabraknąć na waszych telefonach. Wykorzystane najnowsze technologie, przemyślany gameplay, elementy hybrydowe, łączące wiele różnych gatunków gier, to myślę najlepsza rekomendacja. Gry nie są do pobrania za darmo – co oczywiste. Za RSS zapłacimy nieco ponad 6 zł, a około 3 zł za EB2010. Proszę tylko później nie zgłaszać pretensji do autora recenzji o zwrot kosztów. Przedstawiłem porządną, obiektywną recenzję i jeśli ktoś nie doceni walorów obu gier to znaczy, że za grosz nie ma poczucia humoru 🙂

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app

logo-app
App Name
Developer

Free   

pulsante-google-play-store
pulsante-appbrain
qrcode-app